top of page
VMA_LogoTOP.png

Winners

AWARDS OF

FEBRUARY 2022 EDITION

EXCELLENCE

SUBSCRIBE

TO OUR NEWSLETTER

WE RESPECT YOUR PRIVACY

GIVE YOUR HARD WORK

 THE CARE IT DESERVES.

SUBMIT TODAY. WE'LL DO THE REST.
VMAlaurel_WinnerExc_Gold.png
VMAlaurel_WinnerExc_Gold.png

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Feature

NOT TO FORGET

VALERIO ZANOLI

Best Narrative Short

ROSA

PETE SCHILLING

Best Documentary Feature

ORIGAMI IN THE GARDEN

BARBARA BENTREE & JOHN RANGEL

Best Documentary Short

EM HASSOUN

ELIE SAHYOUN

Best Indie Feature

MIDLIFE

ARIC GROOMS & MATT WILLIAMS

Best Indie Short

GOD'S OWN KINGDOM

SANJEEV SIVAN & DEEPTI PILLAY SIVAN

Best Animation

MOTH

JAIZE LI

Best Student Film

FALLEN ANGEL

TAYLOR MARIE JAMES

Best Drama

NOT TO FORGET

VALERIO ZANOLI

Best Romance

TIMELESS LOVE

SIMIN VASWANI

Best Horror

BURN

JUDSON VAUGHAN & CHRIS BARNES

Best Thriller

ROSES ARE BLIND

GUI AGUSTINI

Best Action

THE SIEGE 2

MARK LAKATOS

Best Fantasy

4 HUNTERS

THOMAS PERATHONER

Best Experimental Film

LES DIEUX CHANGEANTS

LUCIO ARESE

Best Inspirational Film

ORIGAMI IN THE GARDEN

BARBARA BENTREE & JOHN RANGEL

Best Web/Tv Pilot

THE STUDIO

CENGIZ DERVIS

Best Music Video

SPACE TABLE SYMPHONY

MAYK AZZATO

Best Feature Script

WHAT KIND OF WOMAN

ISRAELA MARGALIT

Best Short Script

SEVERAL OF MYSELF

COI BELLUZZO

Best Advertising Film

PULL OVER

BRIAN TODD

Best Horror Script

ONIRICA

ALESSIA MANCINO

Best Sci-Fi/Fantasy Screenplay

ANOTHER SUN

MORTIMER BROWN

Best Drama/Thriller Script

LOVE IN ITALY

SENA TUNALI

Best Comedy Screenplay

RHINE STONE LAND

VINCENT SCURO

Best Microfilm

VOYAGER

EMMETT SPARLING

Social Awareness Award

GOD'S OWN KINGDOM

SANJEEV SIVAN & DEEPTI PILLAY SIVAN

Best Woman Filmmaker

BARBARA BENTREE

ORIGAMI IN THE GARDEN

NewTrophy_Small2_edited.png

VMA ORIGINAL 

STATUETTE™

ONLY FOR WINNERS.

NewTrophy_Small2.png

VMA ORIGINAL 

STATUETTE™

ONLY FOR WINNERS.

CATEGORIES

ADDITIONAL

Best Trailer

TIMELESS LOVE

HARISH VASWANI

Best Director / Feature

NOT TO FORGET

VALERIO ZANOLI

Best Director / Short

TIMELESS LOVE

BRETON TYNER-BRYAN

Best 1st Time Director / Feature

THE DESIRE TO LIVE

MARIAM AVETISYAN

Best 1st Time Director / Short

THE LOYALS

P.K. SIMONE

Best Producer

NOT TO FORGET

VALERIO ZANOLI

Best 1st Time Producer

TIMELESS LOVE

SIMIN VASWANI & HARISH VASWANI

Best Actor

ROSES ARE BLIND

DANIEL DAVIS

Best Actress

MIDLIFE

ANNA D'AGOSTINO

Best Supporting Actor

MIDLIFE

WILLIAM ENGLISH

Best Child/Young Actor

WE TOO TOGETHER

JAKE STEPHEN LEVITT

Best Child/Young Actress

CHASING THE DEAD

LILLIAN COURTNEY

Best Duo

ROSA

WILLIAM COOPER & EMMANUEL OHENE BOAFO

Best Ensemble

THE SIEGE 2

TOPÁNKA SZILÁRD, ANDREA NAGY, MÁRK NAGY, CSABA HORVÁTH, MÁTYÁS SZEMETI, GÁBOR ZAGYVAI, DÁVID MESTER, RICHÁRD DRUCKER, GERLAI ZOLTÁN, JOSHUA HOLLAND, BALÁZS HORVÁTH, TIBOR BARDÓCZY, VILLO FARAGÓ, ZSOMBOR Á. SZÁSZ, GELLÉRT VÉGH, NÁNDOR SELIM, VIRÁG KOSZEGI

Best Debut Performance

TIMELESS LOVE

SIMIN VASWANI & TRAVIS TUFT

Best Cinematography

SPACE TABLE SYMPHONY

MAYK AZZATO

Best Editing

ROSA

PETE SCHILLING

Best Original Score

ORIGAMI IN THE GARDEN

JOHN RANGEL

Best Song

CHASING THE DEAD

TOM PHILLIPS

Best Sound Design